مقاله قوانین

قوانین نصب دوربین مداربسته در کوچه و مکان های عمومی

5:40 ق.ظ

از جمله بحث هایی که اخیرا در موردش خیلی بحث و اختلاف نظر است؛ قوانین نصب دوربین مداربسته در کوچه ، امکان عمومی و مشاعات است. دوربین مداربسته با وجودی که در بسیاری از موارد باعث امنیت و کشف جرم می شود؛  اما برخی بر این باورند که دوربین مداربسته در کوچه و معابر باعث نقض حریم خصوصی شده. به همین دلیل قوانینی برای نصب دوربین مداربسته وضع شده است. با ما همراه باشید تا موارد منع نصب دوربین و مراحل جواز گرفتن نصب دوربین مداربسته را شرح دهیم.

قانونی برای نصب دوربین مداربسته وجود دارد؟

نصب دوربین مداربسته جرم محسوب نمی شود بلکه مراجع قانونی از نصب دوربین حمایت نیز می کنند. اما به دلیل عدم سواستفاده و حفظ حریم خصوصی در این باره محدودیت ها و قوانینی وضع شده که ممکن است به دلیل ناآگاهی دچار نقض قوانین شوید. در این صورت که خودتان بهتر می دانید درگیر دادگاه و رفت و آمدهای بسیار شده و ممکن است مجرم شناخته شوید.به طور صریح و مستقیم قوانینی برای نصب دوربین مداربسته وجود ندارد. اما از دیگر مواد قانونی می توان استفاده کرد و آن را به دوربین مداربسته تعمیم داد.

به عنوان مثال ماده 41 منشور حقوق شهروندی:

کنترل صوتی و تصویری در محیط های کاری، امکان عمومی، فروشگاه ها و سایر محیط های عمومی بر خلاف قانون است. این قانون به نصب غیرقانونی دوربین مداربسته اشاره دارد. بنابراین اگر شرایط و قوانین نصب دوربین مداربسته رعایت شود، هیچ منع قانونی نخواهد داشت.

آیا می توان دوربین مداربسته را در مکان عمومی نصب کرد؟

نصب دوربین مداربسته در محیط های عمومی و مکان هایی که رفت و آمد زیادی دارند به تنهایی ممنوع نمی باشد. به عنوان مثال نصب دوربین در مکان هایی همچون مجتمع تجاری (مال ها)، فروشگاه ها، بزرگراه ها و خیابان ها؛ ممنوع نمی باشد.

اما با این حال نصب این دوربین ها در مکان های عمومی حساس، ممنوع می باشد. لذا برای نصب دوربین مدار بسته در این مکان ها نیاز به مجوز است. از جمله مکان های عمومی حساس می توان به سفارتخانه ها، پایگاه های نظامی، پایگاه هوایی و … را مثال زد.

کوچه ها جز حریم خصوصی نیست و جز مکان های عمومی محسوب می شود که محل عبور و مرور عابران است. اما رفت و آمد در کوچه به اندازه مجتمع های تجاری نیست. بنابراین اگر شما قصد نصب دوربین مداربسته در کوچه را دارید باید به نحوی به ساکنین محل اعلام کنید که در آن مکان دوربین نصب شده است.

می توانید برای اطلاع سایرین از نصب دوربین مداربسته در کوچه و معابر از تابلوهای شماتیک دوربین مداربسته استفاده کنید.

البته نصب دوربین باید به صورتی باشد که به ساختمان های دیگر اشراف نداشته باشد و فقط کوچه را نظارت داشته باشد. آن هم با اطلاع ساکنین.

آیا اگر کسی بخواهد در کوچه دوربین نصب کند نیاز به اجازه گرفتن از همسایه ها است؟

در صورتی که دوربین تنها برای امنیت ساختمان خود باشد نیازی نیست. اما اگر هدف، نظارت بر رفت و آمد اهالی ساختمان همسایگان دیگر باشد حتما نیاز به رضایت و کسب اجازه است.

آیا در صورتی که همسایه ای راضی نباشد می توان دوربین نصب کرد؟

در صورتی که منطقه شما نا امن است و دلایل کافی دارید که آن معبر یا کوچه نیاز به نصب دوربین دارد. می توانید به دلیل نارضایتی فرد یا افرادی، جهت گرفتن مجوز نصب دوربین مداربسته در کوچه، درخواست کتبی خود را به آگاهی محل خود اطلاع دهید.

از کجا برای نصب دوربین مداربسته مجوز بگیرم؟

جهت دریافت مجوز نصب دوربین مداربسته میتوانید بعد از شکایت به دلیل تهدید و خطر امنیتی و درخواست کتبی جهت ضرورت نصب دوربی مداربسته به نیروی انتظامی و مراجع قضایی در بخش هایی که نصب دوربین غیرمجاز است، با خیال راحت دوربین مداربسته نصب کنید.

البته بعد از نصب نباید به هیچ عنوان از این دوربین جهت جاسوسی و مفاسد اخلاقی استفاده شود. چرا که در صورت شکایت و اطلاع با شدیدترین مجازات روبرو خواهید شد.

اگر کسی متضرر شود، چه کسی حق نظارت و بازبینی دوربین مداربسته را دارد؟

اگر کسی دچار خسارت شود و دوربین در محل وقوع جرم وجود داشته باشد، پس از شکایت و به دستور قاضی اشخاصی که متضرر شده اند این حق را دارند که فیلم را بازبینی کنند.

اگر کسی دوربین مخفی در محل یا امکان عمومی نصب کند جرم است؟

طبق قانون استراق سمع و نظارت به زندگی خصوصی افراد غیرقانونی است. از این رو استفاده از دوربین مخفی خلاف قانون می باشد. جالب است بدانید کسی که دوربین مخفی نصب کرده نیز مجرم شناخته می شود و تصاویر ضبط شده نیز قابل استناد نمی باشد.
البته اگر در این میان صاحب ملکی بخواهد از اتفاق یک جرم بزرگ پیشگیری کند، می تواند آن هم با گرفتن مجوز از مراجع ذی صلاح اقدام به نصب دوربین مخفی کند. البته می توان تنها در یک بازه زمانی کوتاه از نصب دوربین مخفی در محل استفاده کرد.
به طور کلی دوربین های مداربسته استفاده و کاربردهای متنوعی دارند. حال با آگاهی از قوانین نصب دوربین مداربسته در کوچه و معابر عمومی باید بدانید؛ نصب دوبین ها نباید جهت صلب آسایش دیگران استفاده شود.  عدم رعایت موازین حتما پیگرد قانونی و جریمه و مجازات سنگینی در پی دارد.

قوانین نصب دوربین

برای مشاهده محصولات و انتخاب آنها میتوانید به فروشگاه ما سر بزنید.

اشتراک گذاری مقاله :
Share on whatsapp
Share on email
Share on linkedin
Share on facebook

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
برای دیدن نوشته هایی که می خواهید، شروع به تایپ کنید.

سبد خرید

بستن
سایدبار بازگشت به بالا