مقاله اسپید دام

دوربین اسپید دام چیست؟

11:56 ق.ظ

دوربین اسپید دام (Speed Dome) یکی از قوی ترین دوربین های مداربسته جهت کنترل تردد و بررسی جزییات است. دوربین مدار بسته اسپید دام با نام هایی همچون: 

دوربین گردان، دوربین PTZ (مخفف Pan Tilt Zoom) و دوربین چرخشی در بازار رواج دارد.

این دوربین ها از نظر ظاهر مشابه دوربین های دام هستند، اما با این تفاوت که قابلیت چرخش دارند و بسیار پیشرفته تر می باشند.

مشخصات دوربین گردشی اسپید دام:

از مشخصات اصلی دوربین اسپیددام قابلیت چرخش آن و زوم اپتیکال است که باعث حرفه ای شدن این دوربین ها شده است.

قابلیت چرخش اسپید دام

زاویه چرخش اسپید دام به صورت افقی و عمودی می باشد. این دوربین از نظر چرخش زاویه افقی، محدودیتی ندارد. از نظر عمودی نیز بیش از 90 درجه می چرخد. در کل زاویه چرخش اسپید دام طوری است که نسبت به سایر دوربین ها بیشترین منطقه را پوشش می دهد.

قابلیت زوم اپتیکال

قابلیت زوم اپتیکال اسپیددام کمک می کند تا در هنگام زوم کردن بر روی تصاویر کیفیت تصاویر حفظ شود. قابلیت اپتیکال اسپید دام باعث می شود تصاویر تا چند کیلومتری به خوبی قابل تشخیص باشند.
معمولا میزان زوم اپتیکال را با ضریب X نشان می دهند. بنابراین اگر در مشخصات دوربین مداربسته اسپید دام مثلا 12X را مشاهده کردید. این بدین معنی است که دوربین قادر است تا 12 برابر اندازه واقعی بر روی تصویر زوم کند.

دوربین اسپید دام برای چه مکان هایی مناسب است؟

قابلیت تعقیب خودکار (Auto Tracking) دوربین PTZ

هایک ویژن در نسل جدید دوربین های چرخشی خود، قابلیت Auto Tracking یا ردیابی خودکار اضافه نموده است. با تنظیم این قابلیت می توان سوژه های مختلف در تصویر را ردیابی کرد.

نحوه عملکرد قابلیت تعقیب خودکار در دوربین مداربسته بدین شکل است که دوربین یک سوژه را بر اساس پارامتر های تعریف شده در خود، تشخیص داده و آن را در طول بازه دید خود، که معمولا بسیار گسترده است دنبال می کند. این قابلیت باعث افزایش کارایی دوربین های گردان می شود. زیرا همانطور که می دانید این دوربین ها با وجود امکان چرخش در جهات مختلف تنها می توانند یک محل یا هدف را نمایش دهند.

مزایای دوربین چرخشی اسپید دام:

دید در شب دوربین اسپیددام

دوربین های اسپید دام دارای برد دید در شب بالایی هستند که برای هر مدل به طور جداگانه در کاتالوگ محصول آمده است. اما به تازگی نوع جدیدی از دوربین مداربسته اسپید دام در بازار یافت می شوند که به نام اسپید دام لیزری معروفند. این دوربین ها دارای برد دید در شب یک کیلومتر نیز می باشد.

نصب دوربین اسپید دام و راه اندازی آن:

دوربین اسپیددام علاوه بر کابل تصویر و کابل برق دارای یک کابل اضافی به نام RS485 هستند. این کابل اضافی جهت کنترل دوربین اسپیددام است. به این ترتیب جهت اتصال و کابل بندی همانند سایر دوربین ها، کابل تصویر و برق را به دوربین وصل نمایید. پس از آن باید سیم های مربوط به کابل RS485 را وصل کنید. در این قسمت باید توجه کنید که سیم ها باید به پین های هم نام دوربین و دستگاه DVR وصل شوند.

به عنوان مثال؛ اگر یکی از سیم ها را به پین RS485+ روی DVR وصل کردید. باید سر دیگر همان سیم را به پین RS485+ دوربین وصل کنید. سیم دیگر را نیز همین طور؛ باید سرهای آن سیم را به پین های RS485- دوربین و دستگاه DVR وصل کنید.

پس از نصب دوربین باید تنظیمات دوربین اسپید دام را انجام داد. دوربین های اسپیددام به دلیل کارکرد و قابلیت های متفاوتی که نسبت به سایر دوربین ها دارند؛ دارای تنظیمات خاصی نیز هستند.

دوربین اسپید دام بیسیم

دوربین اسپید دام بیسیم طوری طراحی شده اند که می توانند تصاویر و همچنین صدا را بر روی micro SD که بر روی دوربین تعبیه شده ضبط کنند. این دوربین ها تا 128 گیگ رم را پشتیبانی می کنند.

همچنین می توانید دوربین اسپیددام بیسیم را هم با سیم لن استفاده کنید. به این ترتیب می توانید در صورت تمایل با کمک کابل شبکه دوربین را به دستگاه NVR وصل کنید.

دوربین مینی اسپید دام چیست؟

دوربین های مینی اسپید دام نوعی از دوربین های گردشی هستند که همانطور که از نامشان پیداست سایز کوچکتری داشته و زوم های کمتر از 8x یا 10x دارند. با توجه به ابعاد کوچک آنها، این دوربین ها کاملا برای کاربری های مسکونی و یا تجاری مناسب بوده و دیگر لزومی به استفاده از دوربین های اسپیدددام بزرگتر با زوم 30x در این مکان ها نیست.

همانند تمام دوربین های PTZ این دوربین ها نیز می توانند در تمام جهت چرخش کنند و با توجه به دستورالعمل اپراتور، عمل بزرگنمایی و زوم را انجام دهند. آنها همچنین می توانند حرکات اتوماتیک از پیش تعریف شده انجام دهند.

برای مشاهده محصولات و انتخاب آنها میتوانید به فروشگاه ما سر بزنید.

اشتراک گذاری مقاله :
Share on whatsapp
Share on email
Share on linkedin
Share on facebook

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
برای دیدن نوشته هایی که می خواهید، شروع به تایپ کنید.

سبد خرید

بستن
سایدبار بازگشت به بالا